a rovat írásai

A kegyelemből agyonlőtt aradi ezredes

Igen, a 200 éve született örmény származású Lázár Vilmos nem is volt tábornok, csak az ezredesi rendfokozatot érte el, mégis halálra ítélték és kivégezték. Mivel éppen osztrák tábornoknak, Wallmoden altábornagynak adta meg magát, kegyelemből por és golyó általi halálra ítéltetett, nem akasztották, mint egy köztörvényest.

Milyen is volt ’56 egy vasi, vagy zalai faluban?

Mindenki ismeri 1956 októberének fővárosi eseményeit, arról viszont kevesebb szó esik, hogyan zajlott a forradalom és a hatalomátvétel mondjuk egy kis vasi, vagy zalai faluban. Ahol leginkább a rádiót hallgatva tudtak tájékozódni az emberek. A kérdést egy az adatbázisunkban fellelhető dokumentum segítségével próbáljuk megválaszolni.

Prágáé a Szláv eposz

Prága a jogos tulajdonosa Alfons Mucha Szláv eposz című  festményciklusának, nem a Mucha család, döntött a prágai városi bíróság. A Szláv eposz tulajdonjogát John Mucha, Alfons Muchának, a szecesszió világhírű cseh mesterének unokája 2016-ban vitte bíróság elé.

Zárásig ingyenes a Nemzeti Ige-Idők című tárlata

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretének terhére a november 5-i zárásig ingyenesen tekintheti meg minden látogató a Magyar Nemzeti Múzeum Ige-Idők című kiállítását, jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.

Utazás a 19. századba: teljes pompájában tündököl a zugligeti indóház

A Hűvösvölgybe tartó 56-os villamos vonalán még meglévő 19. századi, fából készített megállókhoz hasonló épületet tettek rendbe a Zugligetben. Az 1868-ban átadott zugligeti lóvasútvonal végállomásán 1885-re készült el a ma is látható indóház, amiben még tíz évvel ezelőtt is bérlakások voltak, állapota pedig folyamatosan romlott. Egészen mostanáig.

Seuso kincsei Fehérvárra utaznak

Vidéken először Székesfehérváron lesz látható a teljes Seuso-kincs, a Szent István Király Múzeum lesz ugyanis az október 29-én induló magyarországi vándorkiállítás első állomása.

Újra üvölt a palmürai oroszlán

Helyreállították és vasárnap Damaszkuszban kiállították a híres palmürai oroszlánszobrot, amelyet az Iszlám Állam terrorszervezet fegyveresei súlyosan megrongáltak a szíriai romváros első, 2015-ös megszállása alatt.

Érosz a Nagy Háborúban – kiállítás 16-os karikával

Nem kis feladatra vállalkozott a kecskeméti Katona József Múzeum szakembergárdája, amikor eldöntötték, hogy a Nagy Háború centenáriumára összehoznak egy tábori bordélyokat bemutató utazó kiállítást. A háború pillangói főcímmel futó kamaratárlat aztán nem véletlenül nagy népszerűségnek örvendezett eddigi állomáshelyein.

A kastély újra a régi fényében tündököl majd

Mintegy 19 millió lejjel (1,29 milliárd forinttal) támogatja az Európai Regionális Fejlesztési Alap a Kolozs megyei önkormányzat tulajdonában levő válaszúti (Rascruci) Bánffy-kastély felújítását, közölte csütörtökön a romániai Regionális Fejlesztés, Közigazgatás és Európai Források Minisztériuma.

Sissi és Magyarország Kínában

A Magyar Nemzeti Múzeum 2017 júniusában nagyszabású kiállítást nyitott a Sanghaj Múzeumban „Sissi és Magyarország – a magyar arisztokrácia fényűző élete a 17-19. században” címmel, amelyet csaknem 700 000 látogató tekintett meg. A kiállítás most tovább vándorolt: szeptember 27-én Pekingben, a Tiltott városban nyitják meg, ahol a közönség január 3-ig látogathatja – közölte a Nemzeti Múzeum.

Itt a Spintharus davidbowiei!

Hírességekről, többek között Barack Obamáról és feleségéről, Michelle-ről, David Bowie-ról és David Attenborough-ról neveztek el 15 újonnan felfedezett pókfajt, amelyeket a Vermonti Egyetem tudósai és hallgatói azonosítottak.

Művelődés összes cikke »

A Monarchia utolsó éveiről kezdtek konferenciát Bécsben

ferenc_jozsef_leadFerenc József császár haláláról, temetéséről és IV. Károly király koronázásáról tartanak kétnapos nemzetközi tudományos történészkonferenciát a Bécsi Magyar Történeti Intézet szervezésében.

Kedden, a konferencia első napján az elhangzott előadások a Ferenc József halálával és temetésével összefüggő osztrák és a magyar történeti vonatkozásokat járták körül. Arról is szó esett, hogy annak idején a csehek, lengyelek és szlovákok vezetői miképpen vélekedtek Ferenc Józsefről, milyen reményekkel fogadták az uralkodóváltást, és mennyire teljesültek aztán elvárásaik. A konferencia második napját IV. Károly koronázásának szentelik, és az előadók tagjai annak a kutatócsoportnak, amely Pálffy Géza történész vezetésével a Szent Korona és a magyar királyi koronázások újkori történetét tárja fel a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Lendület programjának keretében. A programot a külföldön kutató fiatal magyar kiválóságok hazahívására, valamint a magyarországi kutatóhelyeken munkát végző tehetségek itthon tartására alapították. Az előadások a koronázás szertartásának tudományos elemzésére vállalkoznak, körüljárva nemcsak az esemény menetét, hanem a művészet- és az egyháztörténeti vonatkozásokat és az azokban rejlő szimbolikát is. A konferencia során bemutatnak Ferenc József temetéséről, valamint IV. Károly koronázásáról egy-egy korabeli filmet is. Az egyik előadás a koronázási ceremóniáról készült filmet elemzi, történelmi összefüggésrendszerben vizsgálja és mutatja be az akkori alkotói szándékot.   

video

IV. Károly király koronázása

A nemzetközi konferenciát a Bécsi Magyar Történeti Intézet szervezi a Collegium Hungaricum, a bécsi magyar nagykövetség és a Nemzeti Kulturális Alap segítségével. A második nap programja a bécsi magyar nagykövetségen zajlik majd. „Azért jó Bécsben történészkonferenciákra járni, mert az ember jól megtanulhatja a magyar történelmet külső szemmel nézni” – mondta ifj. Bertényi Iván, a Bécsi Magyar Történeti Intézet igazgatója az MTI-nek nyilatkozva. Mint mondta: nemcsak az az igazság, amit mi gondolunk, hanem az eltérő megközelítések is lehetnek megalapozottak és a saját rendszerükön belül logikusak. „A mostani konferencia arra is jó, hogy a különböző országokból érkező történészek hagyományaikat és látásmódjaikat egymással ütköztetni tudják, ilyenkor ugyanis nem parázs viták, hanem szakmai beszélgetések és jó diskurzusok alakulnak ki” – hangsúlyozta az intézet igazgatója. Ausztriában Ferenc József emlékévet tartanak abból az alkalomból, hogy idén van az uralkodó halálának századik évfordulója. Szeptember végén a Bécsi Magyar Történeti Intézet háromnapos konferenciát tartott Ferenc József életének és uralkodásának magyar vonatkozásairól.

MTI

• Publikálva: 2016.11.16. 09:20 • Címke: filmhíradók online