Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.
Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.
Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.
A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.
Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.
Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.
Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.
A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.
A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.
Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.
Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.
Május 9-én, az Európa-nap alkalmából Brüsszelben tudományos szimpóziumot tartanak az Europeana, Európa online digitális adattárán dolgozó tudósok. Ezt követően a kultúráért felelős állami vezetők bemutatják nemzeti hozzájárulásukat az Europeana-projekthez. A Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet (MaNDA) úgy járul hozzá az eseményhez, hogy Europeana-napokat tart a kulturkincs.hu portálon, valamint a MandaTV-n.
A tudományos szimpóziumon Magyarországot prof. dr. Horváth Iván és Golden Dániel, a MaNDA tudományos kutatócsoportjának munkatársai képviselik a Concert Noble Brussels-ben. A miniszteri ceremónián Szőcs Géza, a NEFMI kultúráért felelős államtitkára mutatja be a Szépművészeti Múzeumban található, Leonardo da Vincinek tulajdonított Lovas című szobrot 3D-változatban. Az estet záró ünnepségen a program szerint részt vesz Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke és Neelie Kroes, digitális ügyekkel foglalkozó uniós biztos.
A MaNDA a héten az alábbi digitális programmal csatlakozik a brüsszeli Europeana-nap rendezvényhez a kulturkincs.hu és a mandatv.hu online kulturális oldalakon:
o Videóinterjú Szőcs Gézával, a NEFMI kultúráért felelős államtitkárával és Lovas Lajossal, a MaNDA főigazgatójával a mandatv.hu oldalon
o Személyes „Best of Europeana”-cikkek, amelyek az Europeana oldalain található kulturális értékekből dolgoznak fel és ajánlanak néhányat a kulturkincs.hu oldalon
o Mi az Europeana, az Európai Unió online digitális kultúrkincstára? – ismertető a kulturkincs.hu oldalon
o Magyar kultúra az Europeana portálon – átfogó ismertető a kulturkincs.hu oldalon
o A Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig, dokumentumfilm a Duna-menti népek kulturális kapcsolatairól, 1957. – a mandatv.hu oldalon
o A Nyolcak nyomában, dokumentumfilm arról a progresszív magyar művészcsoportról, mely leginkább meghatározta a magyar festészet európai integrációját a XX. század elején, 2011. – elérhető lesz a mandatv.hu online kulturális televízió oldalán (részlet a kulturkincs.hu-n)
o Interjú Szalay Péterrel, A Nyolcak nyomában című film rendezőjével a kulturkincs.hu oldalon