Egészen előkelő helyen van Magyarország a régióban az unió digitális könyvtárába való feltöltések számát tekintve. A 2008-ban induló Europeana Közép-Kelet európai feltöltői között Ausztria mögött a második helyen állunk az egymilliót jócskán meghaladó anyaggal.
Csaknem 4000, Rómáról készült 16-20. századi történelmi ábrázolást, köztük festményeket, nyomtatványokat és rajzokat digitalizált és tett közzé a világhálón kutatók egy csoportja.
Elkészült a közgyűjteményi digitalizálási stratégia, amelynek célja biztosítani a közgyűjteményi tartalmak minél szélesebb körű, akadálytalan hozzáférését a kultúrafogyasztók számára.
A Norvég Nemzeti Könyvtár digitalizálja a nigériai irodalmat egy olyan példa nélkül álló konstrukció keretében, amely a felek reményei szerint mintaként szolgál más országok számára is, és segít létrehozni egy önálló afrikai digitális könyvtárat.
Magyar Október címmel készített az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) szabadon elérhető online adatbázist, amelyen keresztül az 1956-os forradalomról fennmaradt fotókat és mozgóképes anyagokat az események helyszíneihez rendelve térképen böngészhetik az érdeklődők, valamint elérhetik a Szabad Európa Rádió magyar osztályának archív hanganyagait is.
Alapos vizsgálatok után Rembrandtnak tulajdonított egy tulajdonában lévő állatrajzot a braunschweigi Herzog Anton Ulrich Múzeum.
Ezentúl szabadon letölthetők és felhasználhatók azok a digitalizált fotók, amelyek a New York-i Metropolitan Múzeum gyűjteményének egy jelentős részéről készültek – jelentette be az intézmény.
A Vatikán legféltettebb kincsei is megcsodálhatók a Vatikáni Múzeumok teljesen megújult és modernizálódott honlapján, amelyet most mutattak be a sajtónak.
A British Library Endangered Archives programja legújabb támogatásának köszönhetően egy moldvai cigány közösség családi hagyatékanyagát böngészhetjük online.
Az Endangered Archive projektjeiről már korábban is tudósítottunk. Egyik legutóbbi vállalkozásuk keretében régi burmai negatívokat digitalizáltak és tettek nagy felbontásban elérhetővé. A szocialista Burma életébe bepillantást nyújtó fotók ritka kuriózumnak számítanak.
Most már nem csak magyar forrásokat, hanem az angol nyelvű dokumentumokat és forrásanyagokat is tanulmányozhatjuk online.
Ez megálmodta, ez segített neki, ez anyaggal járult hozzá, ez programozott – a remélhetően nem icike-picike közönség pedig szeptember 18. óta ingyenesen élvezheti Ottlik Géza Hajnali háztetők című műve városi terének bejárását. A keddi sajtótájékoztató sikerét a projekt résztvevőin kívül Uj Webveterán Péter hivatott szolgálni.
A MOME (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) diákjai a Kreatív Technológia Laborban, Mata Júlia vezetésével kidolgoztak egy ötletet, amely nem csak technológiai izgalmat válthat ki, hanem művészetértelmezői gondolatokat is kelthet.
A projekt lényege: dekonstruálni Ottlik Géza Hajnali háztetők című regénye cselekményét, térben egymás mellé helyezve az egymástól esetleg távol eső eseményeket; a helyszíneket kijelölni, korszerű technológiával térképre tenni, valamint ellátni őket szöveges, képi, hangos és mozgóképi információkkal.
A történet a valós helyszíneken elevenedik meg. Jankó Anna, Mata Júlia, Oravecz Júlia
A munka 2011-ben indult, mára kész a teljes séta. Mintegy 13 közgyűjtemény segítette a munkát, ezek közül a sajtótájékoztatón kiemelték a MaNDA szerepét, mely a mozgóképi tartalom filmes részével járult hozzá a sikerhez. A legtöbbet a Petőfi Irodalmi Múzeum tett, hiszen ez a gyűjtemény bocsátotta rendelkezésre az Ottlikhoz kapcsolódó anyagokat. A SZTAKI a turisztikai célokra kifejlesztett GUIDE@HAND technológiáját alkalmazta a végül hatórássá vált, 16 pontot érintő sétához.
Uj Péter elmondta, van nála nagyobb webveterán is, akitől sokat tanult: Horváth Iván professzorról van szó, aki többek közt azt a mémet terjesztette, hogy az irodalomtudomány az informatika megjelenésével lett tudomány. Az „Ottlik teljesítménytúra” mobilalkalmazásokon Uj szerint hasonlatos arra az aktusra, amit Esterházy Péter csinált az Iskola a határon című regénnyel (EP állítása szerint betűről betűre lemásolta egyetlen írólapra), csak korszerű médium segítségével valósul meg. Az alkotók a European Youth Award-on versenyben vannak a véghajrában is, valamint a SZTAKI GUIDE@HAND alkalmazását jelölték a New Media világversenyének díjára.
Egy korabeli, 30-as évekbeli térkép segítségével haladunk. Ruttkay Zsófia, Uj Péter, Márkus Zsolt
Végül térjünk vissza az álmokhoz. Ottlik Géza megálmodott egy világot, amelyet a 30-as évek Budapestjére helyezett. A MOME diákjai Mata Julival megálmodtak egy világot, amely nem egyezik sem a 30-as évek Budapestjével, sem Ottlik regényének terével, én mégis úgy járhatok-kelhetek benne, mintha a regény szereplője lennék: engem, az én utamat is kitalálta valaki. A szimulákrumgyanús környezetben valami átélhető, megélhető az irodalomból, segítségével elkalandozhatok a száz éve született író szövegének világában. És végül már csak elméleti kérdés lesz, hogy Ottlik Géza álmodott-e engem vagy Mata Juliék, netán én álmodom-e őket.
Barangoljon a regény világában! Weznitzer Júlia, Ruttkay Zsófia, Uj Péter, Márkus Zsolt, Jankó Anna, Mata Júlia, Oravecz Júlia
A Hajnali háztetők az App Store-ból és Google Play-ből ingyenesen letölthető és a Guide@Hand mobil alkalmazás egyik sétájaként használható 2012. szeptember 18-ától. További információk a projektről a MOME honlapján.
A sajtótájékoztató résztvevője volt Uj Péter újságíró; Ruttkay Zsófia, Mata Júlia, Oravecz Júlia és Jankó Anna MOME Kreatív Technológia Labor; Márkus Zsolt, MTA SZTAKI; Wernitzer Júlia, Petőfi Irodalmi Múzeum.
A helyszínt a séta egyik helyszínéül szolgáló Csendes Étterem biztosította (1053 Bp. Ferenczy István u. 5.)
Balogh Endre